Země, které milují jídlo

Ve velké části Evropy je pití vína životním stylem. Místní vína se pijí k místním potravinám a  nikdo zde příliš netouží objevovat něco neznámého. Francouz z oblasti Rhône by nikdy nepřemýšlel o pití Muscadetu z oblasti Loire více než o  tom, že by si dal australské Chardonnay. Není důvod, proč byste se měli chovat stejně, ale můžete stejně tak dobře zjistit, že vyzkoušené a prověřené kombinace lze jen těžko vylepšit.

Francie

Přestože je francouzská kuchyně  ztělesněním vysoké kuchyně, samotné jídlo, které chutná Francouzům, je poměrně venkovské a specifické podle své oblasti. V oblastech, kde jsou dostupné mořské plody (Loire a jižní Francie), je množství perlivých suchých vín, které se k nim hodí. Ve vnitrozemských oblastech, například v Burgundsku, kde se vaří sytější regionální pokrmy jako kohout na víně a hovězí bourguignon, se tyto pokrmy doplňují místním vínem. V Alsasku nachází krémovost omáček odezvu v bohatě kořeněné chuti ryzlinku nebo Pinot Gris. Ve Francii všude najdete uzeniny a také  lehké červené nebo bílé na spláchnutí.

V kuchyni jižní Francie převažují  temperamentní středomořské chutě rajčat, česneku, oliv a ančoviček, vše docela pronikavé a  vybízející k pití vína. Perlivá suchá, zemitá bílá a růžová* jsou pro tento účel nejlepší a odráží „letní“ náladu tohoto regionu. Sytější pokrmy odpovídají kořeněným červeným vínům vycházejících z odrůd Syrah a Grenache, typ, který naleznete především v oblastech Rhône a Languedoc.

*Tato vína jsou rovněž dobrým řešením pro ostatní středomořské kuchyně, jako jsou řecká, slovinská a  chorvatská.

Itálie

Kdo nejí pizzu nebo těstoviny? Italská jídla jsou na celém světě velmi oblíbená, stejně jako italská vína, jež obecně velmi dobře doplňují potraviny a mají pružné využití.

Neutrální  italská bílá vína, například Pinot Grigio, Orvieto a Soave dobře doplňují celou řadu předkrmů, rizot, těstovin, jako jsou špagety carbonara, saláty s mořských plodů, kalmary nebo fritto misto mare, scallopine a osso buco. Jedinou věcí, která vskutku přebije jejich chuť, jsou masa nebo zvěřina s velkým množstvím omáčky (ke kterým budete potřebovat například Amarone nebo Barolo).

Ovocná, mírně ostrá italská červená, jako Barbera, Chianti a Valpolicella,  jsou stejně dobrá k pizze a sytějším těstovinám, stejně jako grilovaným a pečeným masitým pokrmům, které Italové milují.

Španělsko a Portugalsko

Ve španělském jídle je zcela znatelný maurský vliv. Příchutě, jako jsou šafrán, česnek, pimento a  chilli činí jídlo pikantnějším, než byste mohli očekávat. Suchá bílá vína, rosados (růžová) a na jihu fino sherry tyto přísady všechny velmi dobře doplňují, stejně jako jídla z mořských plodů, například paellu. Skvělé grilované jehněčí, které najdete v celém severním Španělsku, je perfektním doplňkem pro červená vína zrající v dubových sudech, jako jsou Rioja a  Ribera del Duero, kterými je tato země proslavená.

Portugalsko má z větší části podobnou kuchyni, ale klade větší důraz na mořské plody. Dobře poslouží  suchá bílá vína, například místní Vinho Verde.

Kořeněná, orientální a smíšená kuchyně


Dárkové poukazy

Udělejte radost známým či kolegům a pořiďte dárkový certifikát na vína milujuvino.cz!

Přijímáme platební karty Visa a Mastercard