Vína pro různé lidi

Výběr vína, stejně jako naplánování menu, je otázkou psychologie. Stejně jako byste staré tetě nepodávali thajské zelené kari, bylo by rovněž nevhodné, kdybyste jí nabídli sklenici marockého nebo libanonského červeného.

Klíčem k výběru vína pro různé lidi je porozumění konkrétní příležitosti. Dále se ujistěte, že máte bohaté zásoby vína a prostě relaxujte a užívejte si!

Není to obtížné. Je třeba pouze trochu rozvahy. Jste-li na pochybách a jedná-li se o významnou příležitost, víno nejprve ochutnejte — stejně jako byste vyzkoušeli recept, podle kterého vaříte poprvé. A vždycky mějte láhev v zásobě pro případ, že byste zjistili, že se do vína dostal korek.

Zde jsou různé druhy hostů, s nimiž se můžete setkat:

Odborníci

Potěšit opravdové odborníky na víno je snazší, než byste si představovali — pokud neuděláte tu chybu, že koupíte víno, o kterém toho hodně vědí (obvykle bordeaux nebo burgundské). Tito lidé si rádi vychutnávají vína, jež jsou podceňovaná a nemoderní, například německé a alsaské ryzlinky a všechny druhy dezertních vín. Ale nepodávejte víno, které byste si nevychutnali i vy!

Gurmáni

U gurmánů záleží na tom, jak víno doplňuje pokrm, takže využijte své silné kulinářské stránky. Pokud rádi připravujete italská jídla, poučte se o italských vínech, jste-li dobří v přípravě kari, zjistěte si, která vína nejlépe doplňují vaše oblíbené recepty. Jsou-li vaší předností dezerty, podávejte sladká vína, například jemné tokajské.

Novici

Lidé, kteří se ve víně moc nevyznají, se často obávají, že je jejich neznalost zradí. Zjednodušte jim život tím, že budete podávat nekomplikovaná vína, o kterých víte, že jim budou pravděpodobně chutnat, například Chardonnay, Malbec nebo Merlot bez příchuti dubu. Není vhodná chvíle odhalit svou celoživotní lásku ke zralému rakouskému ryzlinku.

Snobové

Nejúnavnějšími lidmi, s nimiž se můžete setkat, jsou ti, na které dělají přílišný dojem jména a značky (narozdíl od odborníků na víno budou tito snobové s nedůvěrou pohlížet na jakékoliv víno, které neochutnali). Lákadlem je udělat z nich blázny tím, že jim nalijete maďarský Pinot Noir a řeknete jim, že se jedná o Nuits-St-Georges.

Na druhé straně to nemusí být příliš chytré, je-li to váš šéf a vy se snažíte o povýšení. Dobře známá vína jako Chablis a Châteauneuf-du-Pape vždy dobře odpovídají povědomí o značce a jsou obecně spolehlivá.

Pijáci vyhledávající dobrodružství

Někteří přátelé prostě milují vyzkoušet cokoliv odlišného, například peruánské dušené kozí maso. Existuje spousta podivných a nepředvídatelných vín, které tomu budou odpovídat. Dobrými lovišti jsou vína od okrajových výrobců z Portugalska a jižní Itálie (která s vyšší pravděpodobností naleznete u nezávislých obchodníků s víny). Podávejte několik různých lahví, takže vaši přátelé budou mít možnost míchat a srovnávat.

Země, které milují jídlo


Dárkové poukazy

Udělejte radost známým či kolegům a pořiďte dárkový certifikát na vína milujuvino.cz!

Přijímáme platební karty Visa a Mastercard