Vína pro různá roční období

Představte si horký letní den, dostatečně teplý na to, aby vás přiměl k tomu, že budete chtít jíst na zahradě. Možná zažehnete gril nebo jednoduše připravíte jednoduchý salát – nic příliš těžkého. Nyní se v myšlenkách přeneste do podzimního večera, kdy déšť buší na okna. Ještě chcete podávat salát? V žádném případě. Je čas na velkou kouřící mísu polévky nebo vydatný dušený pokrm.

Je druhou přirozeností přizpůsobovat pokrmy, které jíte, ročnímu období, ale jak často to děláte s vínem? Přece nechcete uprostřed parného dne pít plné dráždivé červené, ani lehké, ovocně laděné růžové víno, když na zemi leží sněhová pokrývka. Nejenže víno nemá správnou chuť (plná červené jsou skutečně velmi dobrá s grilovanými pokrmy), ale prostě nemáte tu správnou náladu.

Když je horko, nebo jste-li unaveni, chcete vína, která jsou přirozená a osvěžující. Když je zima, chcete něco plnějšího a uspokojivějšího a jste často duševně povzbuzeni a připraveni poprat se s něčím nezvyklým nebo nepříjemným.

Kvůli nepředvídatelnosti počasí samozřejmě nelze stanovit pevná a stálá pravidla týkající se ročních období. Jaro může někdy přijít překvapivě brzy, letní den může být šedivý a oblačný a podzim může vypadat spíše jako babí léto. Řiďte se spíše venkovní teplotou než datem v kalendáři, nicméně zde jsou uvedeny některé obecnější rady pro pití podle ročního období, z nichž můžete čerpat inspiraci.

Jaro

Při prvních náznacích jara náhle zatoužíte po svěžích, pikantních chutích. Tomu zcela vyhovuje Sauvignon Blanc, stejně jako většina perlivých laciných bílých vín. Jste-li milovníkem Chardonnay, vyhledávejte lehčí styl bez příchuti dubu. A přejděte na lehčí ovocnější červená vína, než jsou ta, která pijete v zimě.

Léto

Se stoupajícími teplotami máte často chuť na samotnou sklenici vína. Dobrými kandidáty jsou vonná, aromatická bílá vína, například ryzlink, z nichž mnohá mají docela nízký obsah alkoholu. Přiklonit se k lehčím vínům je zpravidla skutečně dobrý nápad, a to zejména v čase oběda. Zkuste francouzský zvyk pít růžová vína.

Podzim

S přicházejícími večery se dostavuje podzimní pocit „zpátky do školy“. Je čas vyzkoušet různé odrůdy hroznů nebo objevovat nové země či oblasti. Pořádáte-li formální pohoštění, využijte této příležitosti a po lehké ovocné chuti léta si vychutnejte některá delikátnější vína, například burgundské nebo zralá vína z oblasti Rioja. Hodí se k sezónním pokrmům, jako jsou houby a zvěřina.

Zima

Posilňující jídlo, posilňující víno — o tom by mělo být pití v chladném počasí. Nyní nastává čas vychutnat si tato plná červená vína a využít plná Chardonnay s příchutí dubu. A portské nepatří jen k Vánocům, usaďte se kolem plápolajícího ohně a dopřejte si hřejivou zimní skleničku před spaním.

Vánoce

O Vánocích se neriskuje. Protože se setkávají různé generace, potřebujete lahve, které potěší všechny. Potřebujete šest druhů vína: kvalitní, jemné, středně plné červené a bílé pro Štědrý den (Francie stále dělá dojem), levnější ovocné červené a bílé, které nikdy nezklamou při improvizovaných večírcích či jiných rodinných setkáních u jídla, nějaké decentní, sladší a džemové (poloviční láhev dezertního vína nebo láhev portského) a láhev nebo dvě šumivého vína (cava pro večírky, šampaňské nebo kvalitní šumivé víno pro oslavu Vánoc nebo přivítání Nového roku). Vína samozřejmě vyberete přesně podle toho, co jíte, ale příliš se nespletete, když se uchýlíte k tradičním.

Jídlo venku

Pro jídlo venku nemá smysl kupovat drahá vína — všechen ten čerstvý vzduch kolem spolehlivě přebije delikátní chuť. Pro pikniky vybírejte perlivá suchá bílá a růžová vína a jemná ovocná červená, a než vyrazíte, nezapomeňte bílá a růžová vína vychladit. (Můžete rovněž koupit izolační obal, který udrží vaši láhev chladnou.) Díky všem těm kořeněným marinádám představuje grilování ještě větší výzvu. Velmi ovocná vína z Nového světa působí nejlépe, ale vyvarujte se vín s příliš výraznou příchutí dubu, nebo bude výsledkem nadměrné množství chuti koření a kouře.

Vína pro různé lidi


Dárkové poukazy

Udělejte radost známým či kolegům a pořiďte dárkový certifikát na vína milujuvino.cz!

Přijímáme platební karty Visa a Mastercard